Z „Lalką” po Warszawie

W ubiegłym tygodniu pojechaliśmy do Warszawy, aby podążać śladami „Lalki” Bolesława Prusa. Byliśmy dobrze przygotowani do tej wycieczki, ponieważ właśnie skończyliśmy omawiać tę powieść na lekcjach języka polskiego. Nasza polonistka dodatkowo zachęciła nas do czytania obietnicą dobrych ocen, jeśli wykażemy się znajomością treści. Mieliśmy też zaznaczać cytaty dotyczące konkretnych miejsc w Warszawie.

2015-04-14 11.23.38

Przed pomnikiem Mikołaja Kopernika czekał na nas przewodnik pan Sebastian Łabęda. Najpierw udaliśmy się do kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 4, gdzie mieszkał Stanisław Wokulski. Dowiedzieliśmy się, że posiadanie mieszkania w tym miejscu świadczyło o zamożności człowieka w XIX wieku, kiedy to dzieje się akcja powieści. W czasie kiedy powstawała „Lalka” centrum Warszawy było Krakowskie Przedmieście – dzielnica bogactwa i luksusu. Nie bez przyczyny Bolesław Prus umieścił sklep i mieszkanie głównego bohatera w tej części miasta. Chciał pokazać, że jest on bogatym kupcem, posiadającym dobrze prosperujący sklep. Pod naszymi stopami ujrzeliśmy tabliczkę z literą L, oznaczającą miejsce, które pojawia się na kartach „Lalki”.

2015-04-14 11.22.25

Prawie naprzeciwko mieszkania Wokulskiego znajduje się kościół św. Krzyża. To tu baronowa Krzeszowska zamówiła trzy msze. Dwie w intencji swojej zmarłej córki, zaś trzecią o opamiętanie się jej męża. Pan przewodnik w każdym miejscu odwiedzanym przez nas przekazywał nam informacje dotyczące autora ,,Lalki „. Niekiedy pisarz zawierał w utworach elementy swojej biografii. Warto zauważyć, że Stanisław Wokulski jak i Aleksander Głowacki brali udział w powstaniu styczniowym oraz studiowali na tym samym kierunku matematyczno-fizycznym.

2015-04-14 11.38.54

Byliśmy też w miejscu, w którym stał sklep głównego bohatera. W czasach Aleksandra Głowackiego była tam kawiarnia, do której przychodził sam pisarz. Dzisiaj natomiast jest tam księgarnia naukowa. Dalej udaliśmy się na tyły sklepu do oficyny, w której mieszkał Ignacy Rzecki. Oficyna ta została zburzona po II wojnie światowej. Dzisiaj stoi tam śmietnik…

Nie można nie wspomnieć o pomniku Bolesława Prusa. Znajduje się w miejscu, gdzie za czasów pisarza był budynek mieszczący redakcję „Kuriera Warszawskiego” – miejsce pracy autora „Lalki”. Prus przedstawiony został jako starszy pan z wąsami i okularami trzymający laskę i przechodzący przez park. Cokolik ma niski, bo cierpiał na lęk wysokości.

2015-04-14 12.02.45

Szliśmy także drogą, którą chodził Ignacy Rzecki do teatru. Przy tej właśnie ulicy stał dom publiczny. Ignacy Rzecki starał się unikać czekających tam prostytutek. Czasami szedł okrężną drogą, aby uniknąć zaczepek pań lekkich obyczajów.

Ze względu na silny wiatr i brak czasu nie spacerowaliśmy, jak Wokulski po Powiślu. Zresztą nie jest to już to samo miejsce. Widzieliśmy je z okien autokaru. Mijając opisane w powieści miejsca, czytaliśmy odpowiednie fragmenty „Lalki”.

2015-04-14 13.33.32

Przejeżdżaliśmy też Alejami Ujazdowskimi. Jak wiemy, przy tej ulicy znajdowała się willa państwa Łęckich, niestety już nie istnieje. Na Łazienki nie mieliśmy czasu, ale chyba każdy z nas już tam wcześniej był.

Na ul. Wilczej, pod numerem 12 mieszkał Bolesław Prus. Do dziś zachowała się tylko część tego budynku. Dobudowano do niej dużo brzydszy.

2015-04-14 13.00.37

Na koniec wycieczki postanowiliśmy udać się na ulicę Kruczą do kamienicy, w której między innymi mieszkała pani Stawska. Kamienica została zburzona podczas Powstania Warszawskiego. Natomiast na jej miejscu znajduje się prywatny plac parkingowy, na którym nie pozwolono nam się zatrzymać, aby przeczytać fragment „Lalki” opisujący to miejsce. Ochroniarz wziął nas za Świadków Jehowy i nic mu nie mówił tytuł powieści. Nasza polonistka próbowała wytłumaczyć, że to nie Biblia, ale chyba na próżno. Kiedy zapytała, czy ma maturę, stwierdził, że tak i uciekł. Pewnie zdał ją na 30 %

P1000210

Także czytajcie „Lalkę”, żeby się kiedyś nie skompromitować.  Życie jest takie zaskakujące…

PS. Chyba zdaliśmy egzamin ze znajomości „Lalki”, bo przewodnik stwierdził, że dawno nie miał tak przygotowanej grupy, a nasza pani postawiła wiele dobrych ocen:)

Natalia Kurowska z kl. IIH

Reklamy

4 Komentarze

Filed under Bez kategorii

4 responses to “Z „Lalką” po Warszawie

 1. red.

  Świetny pomysł na omawianie lektury. Szkoda ze nie wszystkim nauczycielom chce się tak pracować.
  Pozdrawiam
  ojciec jednego z uczniów tej szkoły.

 2. Izabela Rudnicka

  Brawo za pomysł – tak się rodzą pasje To matematyk zdawał język polski na 6! na maturze ( wersja stara) po udanym spotkaniu w teatrze na temat Gombrowicza – przypadek ?

 3. koleżanka

  Ake numer z tym ochroniarzem! Mieliście ubaw;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s