W tym roku naszej klasie przypadł zaszczyt reprezentowania szkoły na miejskich uroczystościach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto przypadało w niedzielę, więc, co tu ukrywać, nie byliśmy zachwyceni. Jednak, kiedy uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest jego uczczenie, poczuliśmy się dumni.
Nie zawsze można było obchodzić to święto. W czasach zaborów oraz wojen światowych było to zakazane.
3 maja 1823 roku na tablicy gimnazjum w Wilnie pojawiają się słowa wypisane rękami Michała Platera i dwóch innych uczniów:
Vivat Konstytucja 3 maja, o jak słodkie wspomnienie dla rodaków
Staje się to przyczyną wszczęcia działań śledczych. Najpierw torturowani i przesłuchiwani uczniowie, ostatecznie są wywożeni na dalekie, rosyjskie ziemie. Fala strachu ogarnia Polaków na Litwie. Za kraty trafia również Mickiewicz. Później swoje i kolegów przeżycia opisze w III cz. „Dziadów”.
Dlatego dziś nie wstydźmy się takich obchodów!
Rozpoczęły się one mszą św. w płockiej katedrze o godz. 10.00. Następnie uroczystości przeniosły się do Odwachu, czyli dawnej wartowni wojska rosyjskiego, które miało strzec porządku w mieście pod zaborami. Z tego miejsca rozpoczęło się powstanie styczniowe w Płocku. Tu także rozbrajano żołnierzy niemieckich po zakończeniu I wojny światowej oraz witano oddziały gen. Józefa Hallera.
Przed budynkiem Odwachu znajduje się Płyta Grobu Nieznanego Żołnierza, odsłonięta w 1966 r. Na niej składaliśmy kwiaty.
Trochę to potrwało, bo delegacji było sporo, ale cóż znaczą te dwie godziny naszego „poświęcenia” w porównaniu z poświęceniem naszych przodków, dzięki którym mówimy po polsku i mamy wolny kraj.