Byliśmy w mieszkaniu Żeromskiego!

Po omówieniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego pojechaliśmy do Warszawy pochodzić śladami pisarza. Tak jak w tamtym roku oprowadzał nas przewodnik, pan Sebastian Łabęda.

20151006_123118

Swoją opowieść  o Żeromskim zaczął od intrygującego zdania: „Życie tego pisarza rozpoczęło się od kłamstwa.” Nasza ciekawość została zaspokojona wyjaśnieniem, że rodzice małego Stefana sfałszowali datę jego urodzenia, mając nadzieję na przedłużenie mu młodości odroczeniem o rok służby wojskowej. Pobór do wojska w carskiej Rosji, któremu podlegali wtedy również Polacy pod zaborem rosyjskim, odbywał się w listopadzie. Rodzice, podając datę urodzenia syna 1 grudnia, byli pewni, że zrekrutują go rok później. Niestety, oboje osierocili syna, gdy ten był jeszcze nastolatkiem.

2015-10-06 12.07.27

Ogród Saski, gdzie Cezary Baryka, bohater „Przedwiośnia”, spotkał się po raz ostatni z ukochaną Laurą.

Chodziliśmy po Warszawie śladami Żeromskiego, który przybył do niej z Kielc na studia weterynaryjne. Był to wtedy kierunek niewymagający świadectwa maturalnego, którym późniejszy pisarz nie mógł się pochwalić ze względów zdrowotnych i politycznych poniekąd.

Najbardziej podobało nam się w mieszkaniu Żeromskiego na Zamku Królewskim. Pisarz mieszkał tam przez ostatni rok swojego życia z inicjatywy prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.

2015-10-06 13.00.05

Widzieliśmy wiele pamiątek po autorze „Przedwiośnia”, ale także po prezydencie Wojciechowskim, a nawet maskę pośmiertną Józefa Piłsudskiego.

2015-10-06 12.58.10

Dzięki takim wycieczkom lektury są dla nas bardziej zrozumiałe i mniej nudne:)

 

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s